• המוקד הארגוני
    שיפור תהליכים וחתירה למצוינות ברכש
  • המוקד הכלכלי
    שיפור הסכמים וחיסכון בעלויות הרכש באמצעות טכנולוגיה ומרכזי ידע
  • המוקד האנושי
    שירותי השמה, מיקור חוץ והדרכות לאנשי הרכש

עצות ודגשים  - שילוח בינלאומי

נושא הרכש בו נעסוק במאמר זה הוא השילוח הבינלאומי.

רבות דובר על כך שעברנו לחיות ב"כפר גלובלי", מה שמייצר את הצורך בשינוע סחורות, שירותים, ואנשים למדינות שונות על רחבי הגלובוס.

בעידן המסחר האלקטרוני, הe-commenrce  , החלו חברות וארגונים להעביר נתח גבוה יותר מעסקיהם למסחר עם מדינות שונות, ואשר להם נדרש שילוח בינלאומי מתאים. מדובר בעסקים רבים מכל גווני וסוגי השווקים החל מהייטק, מזון, טקסטיל, ורכב, ועד לספרים, עבודות אומנות, ומוצרי משרד.

תוך ניהול נכון של רכש שירותי השילוח הבינלאומי ניתן להפחית במידה ניכרת בהוצאות השילוח הכוללות שינוע (אווירי / ימי), המכס, האחסנה, מסים, וכן תובלה יבשתית.

בשוק השילוח קיימים מספר סוגים של שילוחים – בכל סוג שילוח נפרט את התנהגות השוק, מוצרים מתאימים וספקים, כמפורט כדלהלן :

א.      שילוח Courier (בלדרות) :

שילוח הבלדרות הינו תהליך של שירות מדלת לדלת (door to door), אשר נאסף ע"י חברת השילוח מדלת העסק, ונמסר בדלת העסק ביעד.

שירות זה נחשב לשירות מעט יקר וממוקד יותר, ונותן מענה כשירות אקספרס.

לרוב מדובר בכ2-3 ימי עסקים מרגע האיסוף, ועד להפצה בדלת במדינת היעד.

בשוק זה מתמחות חברות בינ"ל כגון FedEx, UPS,DHL , TNT, וכדומה.

בשירות זה ניתן להשתמש עבור משלוחים מסוגים שונים החל ממסמכים ומעטפות המהווים משלוחים קטנים, וכלה במטענים ומוצרי תעשייה מסורתית הנחשבים כגדולים.

לרוב במשקלים העולים על משקל של 100 ק"ג ייתכן ועדיף לשלוח בשירות אווירי Freight אשר יהיה חסכוני יותר.

היתרונות בשירות זה הן שהשירות מהיר יותר, מדויק יותר, כולל שירות מעקב ובקרה צמודים יחסית, מחיר ברור עם סיכון נמוך לשינויים.

חסרונות השירות הן מחיר גבוה לכל ק"ג – בייחוד למשקלים כבדים, אין כל המטענים מתאימים לשילוח.

 

ב.       שילוח אווירי Air Freight :

כאשר אנו מדברים על הובלה אווירית יש לשים לב לצורך ולתנאי התשלום.

קיימים כאמור תנאי סחר בין לאומיים המכונים Incoterms, ולפיהם נקבע השירות או ליתר דיוק – מי ישלם עבור אילו שירותים, ואת זאת מחליטים כמובן הספק מול הלקוח.

השירות הבסיסי הינו שילוח מנמל לנמל, ומשמש להעברת מטענים במשקלים גבוהים יותר מאשר בקורייר,  - בדרך כלל מדובר במטענים אשר מידת הדחיפות או חשיבותם או רגישות פיזית מצדיקה את העלות הגבוהה של המשלוח.

חברות המתעסקות בשילוח זה יכולות להיות בינלאומיות או ישראליות וביניהן ניתן למצוא חברות כגון Flying-cargo, DSV, פריץ, טראנסוורלד, מנטפילד, אוריאן, עמית, קרגו אמרפורד ועוד.

כאמור יש לדאוג לאריזה מיטבית ותקנית הן פנימית כגון ריפוד בניילון בועות ופתיתי קלקר, והן חיצונית כגון משטח המתאים לצרכי השינוע, סימון מדבקות בהתאם כגון חצים ושביר, רצועות קשירה ובנדים, עיטוף שרינק ועוד.

יתרונות שירות הair freight הן שירות יחסית מהיר, רמת מחיר סבירה למשקלים נמוכים, וגמישות גבוהה – ניתן להשתמש בחברות תעופה שונות וסוכנים שונים לאותו יעד.

החסרונות בשירות זה הן רמת מחיר גבוהה למשקלים גבוהים, כולל עמלות לסוכנים למיניהם, הובלות ושינוע לרוב לא ע"י החברה המשלחת.

 

ג.       שילוח ימי :

המסחר בתחום השילוח הימי מתחלק ל2 שירותים עיקריים – LCL וFCL. (מכולה מלאה או מכולה חלקית )

מתאים בעיקר למוצרים או חומרים כבדים וגדולים, שעלות השינוע האוירי ודחיפות השינוע אינה מצדיקה את הובלתם, ואפשר להוביל אותם ימית ולהביא לחיסכון משמעותי בעלויות ההובלה.

מקובל לבחון את יחסי הכוחות של הלקוח המקומי אל מול הספק ולהשוות את עלות ההובלה הימית שמציע הספק אל מול עלות ההובלה של הלקוח. לרוק עדיף שהלקוח יוביל את החומר – הן מבחינת העלות והן מבחינת הבקרה על איכות השילוח ולוח הזמנים.

תמחור ההובלה מורכב מעלות ההובלה עצמה, עמילות המכס ושלל עמלות שונות ומשונות המתווספות בנמל לעלות המשלוח – חשוב לכלול עלויות אלה ולהשוות תפוחים לתפוחים.

כאמור, מדובר בתמחור מורכב והיריעה קצרה מלהכיל.

אנחנו כמובן לרשותם בכל הערה והארה.

לקבלת פרטים נוספים ויעוץ, ניתן לפנות אלינו : 076-5400283 או במייל: office@betterbuy.co.il