• המוקד הארגוני
    שיפור תהליכים וחתירה למצוינות ברכש
  • המוקד הכלכלי
    שיפור הסכמים וחיסכון בעלויות הרכש באמצעות טכנולוגיה ומרכזי ידע
  • המוקד האנושי
    שירותי השמה, מיקור חוץ והדרכות לאנשי הרכש

נובמבר 2018

מאמר בנושא רכש פרופילי אלומניום

נושא הרכש בו נעסוק במאמר זה הוא רכש פרופילי אלומיניום.

פרופיל אלומיניום הוא למעשה הצדודית של מוצרי אלומיניום, השלד או המסגרת שלהם. ישנן חברות שתחום התמחותן הוא עבודות אלומיניום בכלל ופרופילי אלומיניום בגדלים שונים בפרט אשר משמשים לצרכים שונים. למשל, פרופיל אלומיניום לחלונות וסורגים.

הפרמטרים החשובים בהזמנת פרופיל אלומיניום כאשר ניגשים לספק הם:

1.      סוג החומר : לסגסוגות האלומיניום מגוון רחב של שימושים.
ניתן להבחין בין הסגסוגות בחלקותן לסדרות: 1000-8000 אשר גם הן מחולקות לתתי סדרות.
לדוגמא סדרה  6000 אשר נמצאת בשימוש הרב ביותר מבחינת צריכת אלומיניום בארץ ומשמשת ברוב בייצור פרופילי האלומיניום. סדרה זו מכילה את סגסוגת 6063 – הנפוצה ביותר בתוך הסדרה ומכילה: 2.8% מגנזיום, 0.45% ברזל+צורן, 0.35% כרום, 0.2% נחושת ו - 96.2% אלומיניום.

2.      גודל הפרופיל : כיום בתעשייה ישנן פרופילים אשר מגיעים בגדלים סטנדרטיים  "מוצרי מדף" אותם ניתן למצוא אצל רוב הספקים. במידה ויש צורך בפרופיל בהתאמה אישית יש צורך בהכנת דיזה שזאת בעצם "תבנית" אליה יוצקים את האלומיניום, מחיר הדיזה משתנה בין ספק לספק וחלק מהספקים מוכנים להחזיר את התשלום בעד זיכוי שיינתן בהזמנות עתידיות מעל סכום מסוים.

3.      צביעה וציפוי הפרופיל :

·         אנדוציה הוא תהליך מבוקר של ניקוי, צריבה וחמצון מבוקר של פני השטח של פרופילי אלומיניום. הפרופילים מתכסים בשכבה דקה של כ-10 מיקרון של אלומיניום אוקסיד אשר מגן על הפרופיל לשנים רבות.

·         צביעה נוזלית - תהליך צביעת האלומיניום על בסיס נוזל. מרוססות על גבי פרופיל האלומיניום מספר שכבות של צבע נוזלי ולאחר מכן נכנס פרופיל האלומיניום לתנור דבר אשר מספק את הגימור האיכותי והמתקדם ביותר לפרופיל האלומיניום, וזאת במגוון רחב של צבעים על בסיס קטלוג הצבעים הבינלאומי RAL.

·         צביעה אלקטרוסטטית- בתהליך זה טוענים את הפרופיל אלומיניום בחשמל סטטי. מאבקים אליו אבקת צבע אשר טעונה גם כן בחשמל סטטי אבל בקוטביות הפוכה לזאת של הפרופיל הנצבע. כתוצאה נוצרה אדהזיה (הדבקה) בין האבקה לפרופיל וכך היא נשארת דבוקה אליו (כאילו בין מגנטים בקוטביות הפוכה).

4.      "תוצרת כחול לבן" או ייבוא ?

כיום יש כמה מפעלים בארץ אשר מייצרים את פרופילי האלומיניום ומשלבים גם אפשרות לייבא מחו"ל – בעיקר מסין.
ניתן לבחור בין האפשרויות לפי הצרכים והכמויות אשר אנחנו רוצים להזמין.
ישנם ספקים בארץ אשר מציעים שירותי אחסנה של הפרופילים – דבר אשר יכול לפתור בעיית אחסון עבור חלק מהלקוחות
בייבוא מסין המחירים צונחים משמעותית אך "משלמים" על כך בזמני אספקה ארוכים יותר ובמימון.
אופציה נוספת היא הזמנת פרופילים מחו"ל וצביעתם באחת מהמצבעות בארץ- דבר אשר יכול לספק מענה משולב ואופטימאלי למפעלים אשר לא מזמינים כמויות גדולות.

 

 

לקבלת פרטים נוספים ויעוץ, ניתן לפנות אלינו : 076-5400283 או במייל: office@betterbuy.co.il