• המוקד הארגוני
    שיפור תהליכים וחתירה למצוינות ברכש
  • המוקד הכלכלי
    שיפור הסכמים וחיסכון בעלויות הרכש באמצעות טכנולוגיה ומרכזי ידע
  • המוקד האנושי
    שירותי השמה, מיקור חוץ והדרכות לאנשי הרכש

2.2018

מאמר בנושא רכש דלקים  - התקני דלק אוניברסאליים

נושא רכש שבחרנו לעסוק בו במאמר זה שייך לקטגורית רכש תחבורה והאנרגיה והוא רכש דלקים בתחנות. (בנזין וסולר )
בישראל חל בתחילת שנת 2018 שינוי משמעותי בתחום הדלק, והוא המעבר מדלקן ייעודי לחברת הדלק (פזומט, דלקן וכיו"ב ) לדלקן אוניברסאלי.

כיום שוק הדלק נשלט ברובו המכריע בידי 5 חברות הגדולות בו הכוללות את פז, סונול, דלק, דור-אלון, ולאחרונה הצטרפה גם טן.
עד עתה כאשר היינו מעוניינים בהוספת דלקן לרכב, היה עלינו לסכם מול חברה מסוימת מבין נותנות השירות, ו"להתקבע" ברכישה אך ורק ממנה.

השינוי הרגלוטורי שנכנס לתוקפו ב1.1.2018 מתייחס לכך שניתן לשלם בעבור דלקן אוניברסאלי, משמעו רכישת התקן לרכב עמו ניתן לתדלק במגוון תחנות של חברות שונות. ניתן לסכם מול כל חברה בנפרד על עלות ההנחה ברכישת הדלקים, או מול ספקיות דלק קטנות יותר המאגדות הסכמים מול מספר חברות דלק הגדולות.

החל מ1.1.2019, יחויבו כלל חברות הדלק בהתקנת משאבות וטכנולוגיות תואמות בתחנות, וכל רכב יהא מחויב בדלקן אוניברסאלי ע"מ להשתמש בשירות תדלוק אוטומאטי. משמעות החקיקה היא שההתקנים הישנים ומוכרים עד היום יצאו מתוקפם, ועל בעלי הרכבים להתקין את הדלקן החדש, גם במידה והבחירה היא לעבוד מול ספק יחיד.

הדבר מביא עמו בשורה אשר לה יתרונות ממגוון היבטים :


א. פריסת תחנות רחבה

במקום "להשתעבד" לחברת דלק יחידה המוגבלת בכמות התחנות, ניתן ליהנות מכמות תחנות גדולה יותר, אשר מפוזרת גיאוגרפית על פני שטח רחב יותר בארץ.

ב. חסכון זמן

אין צורך בבזבוז זמן על חיפוש תחנה קרובה של חברה מסוימת, אלא להיכנס לתחנה הקרובה ביותר, של כל חברה שהיא (בתנאי שסיכמנו  גם מול חברה זו.

הזמן הנחסך לעסק ע"י כך שלעובדיו אין צורך בחישוב מסלול, מציאת תחנה, ולעתים הגדלת ההוצאה על הדלק בעקבות כך- מקנה למנהלים מעט יותר נחת, ויכולה להיות מושקעת בעבודה עצמה.


ג. עלות נמוכה יותר

התחרות כאמור תופסת תאוצה, מה שמוזיל את העלות לצרכן הסופי. לקוח אינו מחויב לרכישה מחברה אחת, וכל ליטר שלא יירכש מחברת דלק A, יירכש בהכרח מחברת דלק B, כך שחברות הדלק יידרשו להוזיל מחירים על מנת לשמר לקוחות קיימים, וכדי להוסיף חדשים.

כאשר מדובר בציי רכב גדולים המונים עשרות ומאות רכבים, מדובר בסכומים שאינם מבוטלים כמובן.

ד. כוח מיקוח ללקוח

כמו כל חלק מהכוחות המשפיעים על השוק, בעמדה זו נצבר לטובת הלקוחות כוח מול החברות הגדולות. מלבד עלות הדלק, ישנם שירותים נוספים אותם ניתן לקבל מחברות הדלק, אשר ישפרו את רמת השירות, ויהוו פרמטר בשיקול יצירת הסכם מול חברות הדלק.

 

לסיכום, רגע לפני שאתם מחליטים על הספק הנבחר מומלץ מאוד לערוך סקר שוק, אשר יעניק לכם פרספקטיבה רחבה יותר אודות החברות והמוצרים הקיימים.

לקבלת פרטים נוספים ויעוץ, ניתן לפנות אלינו : 076-5400283 או במייל: office@betterbuy.co.il