• המוקד הארגוני
    שיפור תהליכים וחתירה למצוינות ברכש
  • המוקד הכלכלי
    שיפור הסכמים וחיסכון בעלויות הרכש באמצעות טכנולוגיה ומרכזי ידע
  • המוקד האנושי
    שירותי השמה, מיקור חוץ והדרכות לאנשי הרכש

מאי 2017

מאמר בנושא רכש משטחים

נושא הרכש בו נעסוק במאמר זה שייך לקטגורית הרכש אריזות, והוא רכש משטחים.

שוק המשטחים העולמי נמצא בשימוש כמעט בכל תחומי התעשייה , אך עובר תהליך שינוי מתמיד וזאת משילוב של מס' גורמים, ביניהם התפתחות הטכנולוגיה - ניתן לראות זאת בעלייה בכמות משטחי הפלסטיק, במקביל לירידה בכמות משטחי העץ בשנים האחרונות.

תמורות בשוק המשטחים נובעות בנוסף מן המודעות ההולכת וגדלה לאיכות הסביבה, ולחוקים בין לאומיים שקמו בעקבות זאת בכל הנוגע לייעור, תחזוקת העץ, והליכי החיטוי אשר דורשים מן הספקים והיצרנים להתאים עצמם לצרכיהם החדשים של הלקוחות.

בישראל ישנם לא מעט מפעלים לייצור משטחים ולפתרונות שינוע ואריזה, וכמו כן גם מעבר לקו הירוק אשר מספקים חלק נכבד ממשטחי העץ לתעשייה בארץ.

מלבד סוג חוה"ג ממנו מיוצר המשטח, קיים הבדל ניכר בתמחור המשטחים בהתאם לכמות הנדרשת, לתקופה הנוכחית, לדחיפות ללקוח וליכולות הספקים, ועל כן מומלץ לבצע משא ומתן ובדיקה מול מספר ספקים, ומבלי להסתמך על ספק אחד או שניים בתקופה מסוימת.

צריך לשים לב שיש מספר רב של ספקים והתחרות רבה, אך מצד שני ספקים רבים קשורים אחד לשני ולא תמיד ששים להגיש הצעת מחיר ולהתחרות בקולגה שלהם.

חלקם גם לא מייצרים בעצמם ומשמשים כמתווכים עבור יצרנים בארץ ובעיקר עבור יצרנים מעבר לקו הירוק.

הפרמטרים החשובים בהזמנת משטח כאשר ניגשים לספק הם:

א.      סוג המשטח :

על המשטח להיות מתאים לנשיאת המטען הנדרש, ועל כן חומר הגלם ממנו מיוצר המשטח הינו מרכיב חשוב בקבלת ההחלטה איזה משטח לרכוש.

קרוב ל80% מייצור משטחי השינוע הם מעץ, אך עם התפתחות הטכנולוגיה אנו עדים לכך שניתן לייצר משטחים איכותיים גם חומרי גלם שונים כגון פלסטיק, קרטון, ועוד רבים אשר יוכלו לספק את צרכי השימוש בהתאם.

ב.      גודל ואופן בנייה :

גודל המשטח הינו קריטריון נוסף חשוב לא פחות. ישנן סחורות ופריטים אשר להם מידות ומשקלים שאינם מותאמים למשטחים המקובלים, כדוגמת משטח יורו או משטח אמריקאי הנחשבים סטנדרטיים, ועל כן נדרש להתאים את גודל ותצורת המשטח למטען המיועד, וכמו כן שיתאימו לצרכי השינוע לכל אורך תהליך השימוש.

ג.       יעד המשטח :

משטח אשר משמש לשינוע בינ"ל ולנשיאת סחורות מסוימות, נדרש בתקנים מיוחדים כדוגמת חיטוי על פי תקן ISPM15 למשטחי עץ לצורך העניין.

בכל הנוגע לשילוח בינ"ל- יש להביא בחשבון שעלויות ההובלה ולעתים גם עלויות המכס והמסים במדינת היעד, מחושבות לפי משקל המשלוח (הן פיזי והן נפחי) הכולל גם את משקלו של המשטח. לכן רצוי משטח שיהיה חזק ואיכותי מספיק, אך יחד עם זאת בעל משקל נמוך יחסית.

משטח שמיועד לשוק המקומי לא חייב להיות חדש, ואפשר להסתפק ברכישת משטח משומש שמביא לחיסכון משמעותי בעלויות.

תכנון ראוי וחישוב יעיל בתחום זה עתיד להסתכם בחסכון הוצאות לא מבוטל בעלויות לארגון, בין אם ישירות (תשלום לספק), או בין אם עקיפות (סחורה ניזוקה עקב משטח שאינו מתאים).

 

לקבלת פרטים נוספים ויעוץ, ניתן לפנות אלינו : 076-5400283 או במייל: office@betterbuy.co.il