• המוקד הארגוני
    שיפור תהליכים וחתירה למצוינות ברכש
  • המוקד הכלכלי
    שיפור הסכמים וחיסכון בעלויות הרכש באמצעות טכנולוגיה ומרכזי ידע
  • המוקד האנושי
    שירותי השמה, מיקור חוץ והדרכות לאנשי הרכש

אוגוסט 2017

רכש תווי שי ומתנות לעובדים – עצות ודגשים

נושא תווי השי והמתנות לעובדים מקבל חשיבות גבוהה בארגונים מכיוון שהוא מהווה הוצאה גדולה יחסית בארגון מרובה עובדים. יתרה מכך, הנושא הוא מעין "סמל סטטוס" ובעל משמעות גדולה לשביעות רצון העובדים בארגון.

רקע :

 בחוקי העבודה בישראל אין חובה על המעסיק להעניק לעובדיו שי לחג. עם זאת, מתנה או שי לחג ניתנת ע"י מעסיק לעובדיו בדרך כלל עפ"י נוהג הקיים במקום העבודה או עפ"י הסכם אישי. נהוג לתת שי לחג פעמיים בשנה: לקראת ראש השנה ולקראת חג הפסח. בחלק מהארגונים מחולקות בנוסף מתנות בימי ההולדת של העובדים.
עד לשנת 2014 חברות המספקות את תווי השי לארגונים היו מעניקות הנחה של 22%-17% תמורת התווים אך בתמורה העובד היה מקבל רק 95%-90% מערך התו כאשר היה מגיע להשתמש בו (בעיקר ברשתות המזון), ובנוסף התו היה בעל תוקף מסוים. בשנת 2014 חוקק חוק בכנסת המסדיר את נושא התווים בתמורה של "שקל תמורת שקל", כלומר התו של העובד חייב להיות מכובד ב-100% מערכו כאשר הוא מגיע להשתמש בו, וללא תוקף שימוש. (מקביל למזומן )

סקירת שוק :

כיום, קיים מגוון רחב של סוגים של תווי שי החל ממתנות לימי הולדת דרך צ'ופרים לעובדים וכלה בתווים לקניות לחג. שלושת הסוגים הנפוצים ביותר  של תווי שי הם: תו הזהב של רשת שופרסל, התו המלא של רשת רמי לוי-שיווק השקמה ותו פלוס של רשתות יינות ביתן ומגה. (מחליף את רב-תו בבעלות מגה)

כאשר מגיעים לרכוש תווי שי לעובדים חשוב לשים לב למספר נקודות:

1.      מי רשת המזון הנמצאת בתו ? מניסיוננו, כאשר מדובר על תווי שי לחג זהו הנושא החשוב ביותר לעובדים. לעתים ניתן לקבל הנחה גבוהה יותר בתו מסוים, אך רשת המזון המוצעת יקרה יחסית או עם פריסת סניפים בעייתית ביחס למגורי העובדים. מומלץ לבצע בחינת עלות/תועלת.

2.      מה הסכום שאני הולך להוציא ? סכום הרכישה משליך ישירות על גובה ההנחה שאקבל ולכן חשוב לנצל אית היתרון לגודל ולבדוק אפשרות להצטרף לקבוצות כח או לחברות גדולות.

3.      מהי הפריסה הארצית של רשת זו ?האם הרשת שנבחרה מתאימה לכלל העובדים? מומלץ לבצע סקר קצר מול העובדים.

4.      מהן רשתות הקמעונאות הנוספות בתו ? ביגוד ואופנה, כלים לבית, ריהוט, מתנות וכו'.

5.      מה גובה ההנחה עליו אני סוגר עם ספק התווים ? ככל שמספר העובדים גדול יותר וסכום תווי השי גדול יותר, ניתן לקבל הנחה גדולה יותר מול הספקים. חשוב לציין שכיום המרווח בין הספקים שולי יחסית ומסתכם באחוזים בודדים.

לסיכום, ניתן לקבל הנחות שונות אצל ספקים שונים ובתווים שונים. אך עקב רגישות גבוהה של העובדים, מומלץ לתת משקל רב לקריטריון הנ"ל.

בברכת שנה טובה!!!

לקבלת פרטים נוספים ויעוץ, ניתן לפנות אלינו :  076-5400283 או במייל: office@betterbuy.co.il