• המוקד הארגוני
    שיפור תהליכים וחתירה למצוינות ברכש
  • המוקד הכלכלי
    שיפור הסכמים וחיסכון בעלויות הרכש באמצעות טכנולוגיה ומרכזי ידע
  • המוקד האנושי
    שירותי השמה, מיקור חוץ והדרכות לאנשי הרכש

28.06.2016

 

עצות ודגשים לרכש שירותי כיבוי אש

המאמר הנוכחי מדבר על קטגוריה שחוזרת בכל חברה ומפעל והיא שירותי כיבוי אש.

בדרך כלל מדובר על הוצאה שנתית קבועה שחוזרת על עצמה מיד שנה, אך לאחרונה עקב השינויים הגדולים שנערכו במדיניות הרגולטור בתחום, אנחנו צריכים לשים לב לשינויים גם בעלות שירותי כיבוי אש וגם בהתמודדות עם הספקים ועם הרשות  הארצית לכיבוי אש באחזקה השוטפת. (בעקבות אסון הכרמל נוסדה רשות כיבוי אש ארצית שמטפלת ומסדירה את כל נושא כיבוי האש במדינה - הרשות הארצית לכיבוי והצלה תחת המשרד לביטחון פנים, שבשנים האחרונות מבצעת שינויים תכופים בדרישות, תקנים ודרכי עבודה )

ניהול כיבוי האש הוא קריטי מכיוון שלא מדובר בהוצאת רכש רגילה כמו תקשורת או ציוד למשרד, אלא בתחום שנוגע לביטחון השוטף של העובדים בארגון. אף ארגון לא מעוניין להיתפס ללא הציוד המתאים ביום שחס וחלילה קורה משהו.
נושא כיבוי האש הוא מורכב מכיוון שהוא מתחלק למספר תחומים אשר כל אחד מהם מטופל בנפרד:

א.      דו"ח שלהבת – אחת לשנה נדרש כל ארגון לבצע בדיקה של כיבוי האש והשלמת הפערים שעולים בבדיקה. בבדיקה מתבצע סיור בשטח המפעל/מוסד/ארגון ובסופו של דבר מוגש דו"ח שלהבת ע"י כיבוי האש לארגון. בדו"ח זה מפורטים הליקויים שהתגלו בבדיקה ומה יש לתקן על מנת לקבל את אישור כיבוי האש השנתי.
בשלב זה, מומלץ לפנות לבעל ידע בתחום על מנת לקבל חוות דעת ויעוץ לגבי הדו"ח המוגש. לא אחת, עקב פערי ידע נאלץ הארגון לשלם יותר בעבור הדרישות שהוגשו.

ב.      ציוד מטלטלין – מטפים, זרנוקים, ברזים גלגלון וכו'. השלמות וחוסרים שמתגלים בבדיקה או ציוד שמתבלה במהלך השנה ויש להחליפו, נדרש לרכוש את הציוד מול הספק המתאים. שוק כיבוי האש רווי בספקים בעלי פריטים ומחירים שונים. השוק מתאפיין ברמת אמינות טובה אך יש להיזהר מספקים שלעתים מנצלים את חוסר הידע בתחום של הלקוח.

ג.       בדיקות שנתיות – אחת לשנה נדרשת בדיקה של מערכת גילוי האש (גלאים) ושל מערכת כיבוי האש (ספרינקלרים). מי שמבצע את הבדיקה ונותן אישור הוא ספק מורשה בתחום. בד"כ מדובר באותו ספק שמספק את ציוד המטלטלין. על בדיקות אלה מחויב הלקוח בדרך כלל לפי אחזקה שנתית ולפי מספר הקריאות השנתיות.

 

בארגונים בעלי פריסה של מספר סניפים כדאי בדרך כלל לסגור עם ספק אחד ברמה ארצית אשר מרכז את כל נושא כיבוי האש. מניסיוננו, מכיוון שזהו תחום שלפעמים נזהרים מלהתעסק בו, ישנן לעתים דרישות לא מחויבות המציאות שארגונים מעדיפים לשלם, למרות שבפועל אפשר לוותר על חלק ניכר מהן. כמו בכל הוצאות הרכש, גם כאן, ידע וזמן הם המפתחות להצלחה!.   

 

לקבלת פרטים נוספים והצעת מחיר, ניתן לפנות אלינו :  076-5400283 או במייל office@betterbuy.co.il